Adresa
Školská 349/9, 789 01 Zábřeh
Ředitel
Mgr. Pavel Doubrava
Počet žáků
820
Počet zaměstnanců
49
Zřizovatel
Kraj
Představení školy
Základní umělecká škola Zábřeh byla založena 1. ledna 1946. V roce 1948 vzhledem ke zvyšujícímu se počtu žáků škola přesídlila ze svého dosavadního působiště na Gymnáziu do budovy bývalé obecné školy ve Farní ulici. V roce 1951 byly otevřeny pobočky školy v Mohelnici a Lošticích, které se později osamostatnily. K významné změně dochází v roce 1963, kdy se na škole otvírá obor výtvarný, a o pět roků později ( v roce 1968 ) obor taneční.
Na počátku 70. let dochází k velkému rozvoji školy, a ta se stává důležitou součástí kulturního života nejen Zábřežska, ale celého regionu Šumperska a Jesenicka. Obzvláště významné místo na veřejnosti zaujímá žákovský dechový orchestr, který se posléze stává hlavním motivačním prvkem pro uspořádání patnácti ročníků festivalů mládežnických dechových hudeb. Vedle dechového orchestru byla ZUŠ zřizovatelem symfonického orchestru města, jenž později přešel pod správu Spojeného závodního klubu ( dnešní Zábřežská kulturní s.r.o.). K významným aktivitám tohoto období je nutné zařadit i založení Kruhu přátel hudby.
Velký zájem ze strany veřejnosti o studium na ZUŠ, který se projevil v 80. letech a nutnost zabezpečit pro všechny vyučované obory důstojné pracovní podmínky, postavily vedení školy a zástupce města před úkol vyřešit otázku rozšíření kapacity školy. Úprava budovy na Sušilově ulici, která proběhla koncem 80.let, znamenala pouze určité zlepšení situace a zažehnání neudržitelného stavu.
V současnosti je ve škole vyučován obor hudební, taneční, výtvarný a literárně dramatický.
V hudebním oboru si žáci mohou vybrat studium hry na klavír, keyboard, varhany, housle, violu, violoncello, kontrabas, kytaru, elektrickou kytaru, zobcovou flétnu, příčnou flétnu, hoboj, fagot, klarinet, saxofon, trubku, pozoun, tenor, baryton, lesní roh, tubu, bicí či zpěv. Všichni žáci mají možnost od vyšších ročníků navštěvovat komorní soubory, kytarový orchestr, taneční orchestr – Junior Big band nebo školní Dechový orchestr.
V tanečním oboru nabízíme možnost získávání základů klasického, lidového, moderního a scénického tance.
Výtvarný obor umožňuje zájemcům rozvíjet své výtvarné nadání pomocí výtvarných technik – kresba, malba, grafika, modelování a dekorativní činnost. Pro zájemce otvíráme i specializované třídy na modelování. Ve druhém stupni studia mají žáci možnost seznámit se s teorií umění. Pro žáky MŠ, ZŠ a studenty dalších škol nabízíme ukázkové práce ve výtvarném oboru v dopoledních hodinách.
V literárně dramatickém oboru si děti osvojují základy dramatického projevu i dětského přednesu, učí se zacházet s vlastním tělem, dechem, hlasem a výrazem. Navíc zde také dochází k propojování, inspirování a vzájemnému doplňování s ostatními obory, které se na naší škole vyučují. Pozitivní vliv u dětí, které se takto dostávají do aktivnímu kontaktu s dramatickou výchovou, se velmi brzy projevuje zejména zlepšením v oblasti verbální i neverbální komunikace a v rozvoji vlastní literární tvorby.
S výsledky práce žáků školy se veřejnost setkává na mnoha koncertech a výtvarných výstavách. K samozřejmostem patří účast žáků na soutěžích, ve kterých dosahují velmi dobrých výsledků. O kvalitní práci pedagogů svědčí i úspěšnost našich absolventů při přijímacích zkouškách na vyšší typy škol uměleckého zaměření. Mnoho bývalých žáků školy působí v profesionálních orchestrech a komorních souborech nebo vyučuje na školách uměleckého zaměření. Někteří absolventi se po ukončení studií vracejí a dnes ve škole působí jako pedagogové.
Ke škole patří i MPV (pobočky) ve Štítech a třídy v Jedlí, Bušíně, Olšanech a Postřelmově.
V únoru 2015 došlo k dlouho očekávané změně sídla školy v Zábřeze, která se přestěhovala do zrekonstruovaného objektu ve Školské ulici. Díky dostatečné kapacitě mohou být všechny obory vyučovány v jedné budově, což s sebou přináší ideální podmínky pro jejich vzájemnou spolupráci.
Aktivity
Výchovné koncerty 12. a 13. 12. 2019 – ZUŠka má talent!
Ve dnech 12. a 13. prosince se kreativní tým pedagogů ZUŠ proměnil v profesionální televizní štáb. Nejspíš by se nemělo psát profesionální, protože se pod pojmem profesionál ukrývá člověk, který je v oboru, který vykonává, kvalifikován odborným vzděláním nebo dlouholetou praxí. Přesto si dovolíme tato pravidla porušit. Je škoda, že tento tým, který přípravě projektu věnoval tolik času, nejde ve výsledku vůbec vidět, ačkoliv právě to je znak toho, že svou práci dělá dobře.
Ve čtvrtek a v pátek dopoledne se kulturní dům v Zábřeze proměnil v televizní studio, kde se odehrála televizní show s názvem ZUŠka má talent. Jednalo se o fiktivní speciální díl této talentové soutěže, kterého se zúčastnili „vítězové předchozích dílů“. Na podiu se postupně představily jednotlivé obory ZUŠ. Celým pořadem diváky provázeli moderátoři, kteří se obecenstvu představili nejen na jevišti, ale také v zákulisí, kde v průběhu celého dopoledne probíhaly živé rozhovory s účinkujícími. Díky skvělému technickému zázemí zde došlo k propojení techniky a umění, což vtáhlo do děje mladé diváky prostřednictvím toho, co je této generaci nejbližší – kamery, projekce, zvukové a světelné efekty. Repertoár byl této generaci také ušit přímo na míru, a to díky skladbám, se kterými se dennodenně setkává v rádiu, televizi nebo na internetu. Hned v prvním čísle se naskytla příležitost sledovat shora struny klavíru, které rozeznělo uskupení VIPiano. Vzápětí se představil Kryštof, který sám díky looperu hrál jako celá kapela. Two sisters a jejich steampunk proměnil podium v prostředí, které připomíná módu z období páry. Netradičním způsobem se k pódiovému vystoupení připojil tentokrát i výtvarný obor. Vizuální umění bylo vyjádřeno příběhem kresleným do mouky, se kterým se představilo duo Flour painters. Deset pěveckých hlasů tvořících krásnou harmonii předvedlo uskupení Decatonix, které svou zpívanou skladbu doprovodilo hrou na tělo. Jak to vypadá v tajemných koutech umění, vyjádřil smyčcový kvartet Quartetky skladbou Fantom opery. Nový předmět na ZUŠ vyučovaný od září EZHZT (elektronické zpracování hudby a zvuková tvorba) rozproudil obecenstvo všemi v hudbě i technice dostupnými prvky. O propojení těchto dvou sfér se zasloužila skupina Electronic sound rebels. Závěrečné vystoupení patřilo dechovému souboru, který se na podiu předvedl nejen hudebně, ale zároveň roztančil sál – Lucky socks!
Po celou dobu se kulturním domem nesla báječná atmosféra, která spojovala nejen všechny aktéry na jevišti, ale také v hledišti. A jak jinak bychom měli vychovávat budoucí generace, než vlastním pozitivním příkladem.
Samba v dešti (originál od skupiny Nerez)
Samba v dešti
Nahráno ve studiu ZUŠ Zábřeh
Grafické ztvárnění: Ondřej Hošek
Zpěv: Tereza Balcárková, Bára a Tereza Frýdovy
Bohemian Rhapsody (originál od skupiny Queen)
Nahráno ve studiu ZUŠ Zábřeh, prostory ZUŠ Zábřeh
Videoklip: Pavel Frýda
Zpěv: Tereza Balcárková, Bára a Tereza Frýdovy, Petr John
Cover verze písně Helplessly Hoping od skupiny Crosby, Stills and Nash
Nahráno ve studiu ZUŠ Zábřeh
Videoklip: Pavel Frýda
Zpěv: Tereza Balcárková, Tereza Frýdová, Bára Frýdová
Kytara: Marek Psotka
Projekty
Mezinárodní interpretační kurzy
Mezinárodní interpretační kurzy Zábřeh jsou určeny všem žákům a studentům základních uměleckých škol, středních a vysokých škol s uměleckým zaměřením, pedagogům i zájemcům z řad široké veřejnosti.
Sedmidenní program nabízí koncerty předních sólistů i komorních souborů z ČR i zahraničí, koncert lektorů, odborné přednášky z oblasti interpretace uměleckého díla, otevřené workshopy, koncerty účastníků kurzů, společenský večer. Kurzy mohou zájemci absolvovat formou aktivní nebo pasivní účasti, na závěr obdrží všichni účastníci certifikát o absolvování kurzů.
Kurzy se otevírají v těchto oborech:
Hudební obor: klavír, housle, viola, violoncello, zpěv, komorní hra, taneční improvizace a historický tanec
Taneční obor: klasický a moderní tanec
Lektory jednotlivých oborů jsou významné pedagogické a umělecké osobnosti z České republiky i zahraničí.
Výuka probíhá v budově ZUŠ Zábřeh, Školská 9, a v prostorách zámku Skalička (www.zamek-skalicka.cz). Koncerty se konají v koncertním sále ZUŠ Zábřeh a v kostele sv. Barbory.